Palmer Audio Interface (PAL-PAN48)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
14
quantity
Product details
Category
Palmer Pan 48 is a unit for the external power supply of phantom powered appliances. Due to the high current level of a maximum of 20mA, the application is not just limited to condenser microphones. PAN 48 is excellent for supplying phantom powered active DI-boxes. The box has two channels. Specifications: 2 channels, each channel: Microphone input: XLR/f Pin 2 & 3 +48VDC, Pin 1 Ground Output: XLR/m no DC voltage Ground lift switch Phantom power stabilized 5%. Low ripple, low noise Max. current 20mA totally. LED control. Metal casing
  • fixed power cord
  • 90 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz
  • switch, mains switch (on/off)
Brand Palmer
Color Metal
Amperage 0.02 Amps
Form Factor compact
Item Weight 1.7 Pounds
Manufacturer Palmer
Model Number PAL-PAN48
Input Voltage 240 Volts (AC)
Item Type Name Audio Interface
Output Voltage 48 Volts
Item Dimensions 4.3 x 4.37 x 1.7 inches
Mfr Part Number PAN48
Specification Met ma
Enclosure Material Metal
Warranty Description 5 year.
Connector Type Used on Cable 3 Pin XLR